Föremål

Päronformig kaffekanna med lock, av porslin. Blomdekor

KAFFEKANNA med lock Av porslin. Päronformig, på låg fotkant; något utsvängd mynning med vågig kant, inom denna en fals för locket. Pip S-formad, nästan rundstavig, avsmalnande utåt samt med kluven mynning. Hänkel flackstavig, bestående av två sammanhängande bågar, den övre större och utsvängd, den nedre insvängd, båda med volutformigt hoprullade ändar. Dekor i färger och guld på glasyren. På kannans två motsatta sidor en ornering av två frånvända delfinliknande ornament i guld, brunt och grönt; därnedanför i mitten en rund medaljong i guld med en fembladig blomma samt kring kanten en repstavsbård. På vardera sidan om medaljongen en flerbladig blomma samt blad; ovanför delfinornamenten en tiobladig blomma. Nedanför mynningen på två motsatta sidor ett kvinnohuvud, krönt av ett guldkantat palmettornament samt omgivet av blom- och bladrankor H: 18,7; D: 14,8 cm. Lock: Kupigt, med sarg och toppig hjässknopp på kälformig hals, på sargen en liten nabb till fäste i kannans fals samt i locket mittför nabben ett runt lufthål. Kring lockets kant dekor som kring kannans mynning men här med tre inåtvända huvuden, på knoppen dekor i guld. H: 5,9; D: 8,1 cm.

Museum
Hallwylska museet
Föremålsbenämning
Kategori
Material
Storlek
  • Höjd 5.9 cm (lock)
  • Diameter 8.1 cm (lock)
  • Diameter 14.8 cm
  • Höjd 18.7 cm
Teknik
Tillverkningsplats
Föremålsnummer
III:I:B.b.e.02._HWY
Tillhörande texter
Typ
Äldre inventarium
Titel
KAFFEKANNA med lock.
Källa
Hallwylska samlingens katalogverk
Datum
1938
Text
Af porslin. Päronformig, på låg fotkant; något utsvängd mynning med vågig kant, inom denna en fals för locket. Pip S-formad, nästan rundstafvig, afsmalnande utåt samt med klufven mynning. Henkel flackstafvig, bestående af två sammanhängande bågar, den öfre större och utsvängd, den nedre insvängd, båda med volutformigt hoprullade ändar. Dekor i färger och guld på glasyren. Å kannans två motsatta sidor en ornering af två frånvända delfinliknande ornament i guld, brunt och grönt; dämedanför i midten en rund medaljong i guld med en fembladig blomma i ljusblått med treflikiga blad samt kring kanten en repstafsbård i blågredelint; på hvardera sidan om medaljongen en flerbladig blomma med midt i ljusrödt (rubinliknande?) samt blad i grönt; ofvanför delfinornamenten en tiobladig blomma i brunt med bladkonturer i guld; mellan orneringarna kring kannan två smala guldränder. Nedanför mynningen å två motsatta sidor ett kvinnohufvud, krönt af ett guldkantadt palmettornament samt omgifvet af två blom- och bladrankor med blommor i rödt och blad i grönt och guld. Kring kannan mellan hufvudena en smal guldrand, kring mynningskanten en guldrand, nedanför denna en rand i blått, längs pipen och henkeln tre guldränder. Å bottnens undersida i svart på glasyren stämpel: Höjd: 18.7 cm.; diameter: 14.8 cm. Lock: Kupigt, med sarg och toppig hjässknopp på kälformig hals, å sargen en liten nabb till fäste i kannans fals samt i locket midtför näbben ett rundt lufthål. Kring lockets kant dekor som kring kannans mynning men här med tre inåtvända hufvu-den, å knoppen dekor i guld. Höjd: 5.9 cm.; diameter: 8.1 cm. Svensk tillverkning, Rörstrand.
URI
https://samlingar.shm.se/object/17C47F1E-A830-4C75-A9A8-7923B6E0A551
URI har kopierats

All textinformation (metadata) på denna sida är fri att använda enligt licensen CC0.
Mer information om licenser hos Statens historiska museer.

Hallwylska museet/SHM, (PDM) Upphovsrätten till detta verk har gått ut och är därmed fritt att använda på alla sätt. Ange gärna upphovsperson om denne är känd.

Ladda ner media Information om bilden