Ålands vapen
Broderat till Karl X Gustavs begravning den 4 november 1660. Har troligen suttit på huvudbaneret. Ålands vapen med vapensköld av ljusblå sidenatlas med en broderad gyllene hjort. Hjorten är broderad i läggsöm med förgylld silvertråd. Beväringen är av svart, vit och ljusbrun silkestråd. Hjorten bär ett halsband broderat med silvertråd och med stenimitationer av blå silkestråd. Skölden kantas av en grov och en smal snodd av förgylld silvertråd samt av förgylld silvertråd utdragen i små öglor. Skölden kröns av en broderad friherrekrona påsydd i två kanter. Kronringen är broderad med förgylld silvertråd, kantad av grova och smala snoddar av förgylld silvertråd. På kronringen är broderat stenimitationer av silverlan, runtom kantade av små prickar av kantiljer av silvertråd. Kronspetsarna utgörs av små rundlar av silverlan. Vapnet är fodrat med ljus linnelärft och med fragment av pålimmad, ljus makulatur.
Museum |
Livrustkammaren
|
---|---|
Föremålsbenämning | |
Kategori | |
Material | |
Storlek |
|
Antal |
1
|
Datering |
|
Motiv | |
Inskription |
|
Fysiska egenskaper |
|
Föremålsnummer |
25256_LRK
|
Andra nummer |
Nr 1867: 31:108
|
Litteratur |
De hädangångnas heraldik. En studie av broderade begravningsfanor ca 1670-1720.
Akademisk avhandling för avläggande av filosofie doktorsexamen i textilvetenskap vid Uppsala universitet 2008-05-08, Candreus
|
Upphov: Engström, Ebba, Livrustkammaren/SHM (CC BY 4.0) Du får bearbeta och dela verket för alla ändamål, även kommersiella, så länge du anger upphovsperson och licensgivare.
Information om bilden