Föremål

Kraschan för riddare av Serafimerorden, Sverige, 1800-talets början.

Malteserkors, broderat med silverlan, -kantiljer och paljetter serafer av silvertråd och silverlan. Svagt välvd medaljong, täckt med mycket blekt ljusblå sidenmoaré, därpå broderat IHS och kors med silverpaljetter och -kantiljer, tre spikar medsilvertråd samt tre kronor och kantbård av paljetter och kantiljer av förgyllt silver. Baksidan täckt med vitt skinn. utplånad påskrift med bläck.

Museum
Livrustkammaren
Föremålsbenämning
Kategori
Material
Storlek
  • Bredd 92 mm
  • Vikt 12 g
Teknik
Antal
1
Datering
1800 – 1820

1800-talets början

Tillverkningsplats
Tidigare ägare
Fysiska egenskaper
  • Färg: ljusblå
  • Färg: Vit
Föremålsnummer
2285_LRK
Andra nummer
Nr 1867: 3786:6
Tillhörande texter
Typ
Äldre inventarium
Datum
1866
Text
En större och fem mindre serafimerordenskraschaner, broderade med silfvertråd, till mantlar Tid. inv. nr.: 3786 Sida i föreg.inv.: 77
Typ
Äldre inventarium
Datum
1855
Text
1 större och 3 mindre Seraphimer Crachaner, till Mantlar, broderade, gamla Sida: 77
Typ
Äldre inventarium
Datum
1850
Text
1 Större och 3 mindre Seraphimer crachaner, till Mantlar, brodderade, gamla Sida: 48
Typ
Äldre inventarium
Datum
1850
Text
1 Större och 3 mindre Seraphimer crachaner till mantlar, brodderade, gamla Rubrik: Diverse Materialier m.m. Sida: 48 Anmärkning: [oidentifierat]

Upphov: Livrustkammaren/SHM (PDM) Upphovsrätten till detta verk har gått ut och är därmed fritt att använda på alla sätt. Ange gärna upphovsperson om denne är känd.

Ladda ner media Information om bilden