Sylt eller Géléskål
Geléskål med lock i form av en pomelo (citrus maxima) på ett vinlöv med fruktens övr hälft som lock med en klockliknande blomma jämte skaft, blad och knopp. Dekor i naturliga färger under glasyren. Skålen har sitt ursprung i ett tidigt utkast från J.E. Gotzowskys manufaktur. Blommor och frukter av proslin tillverkades såväl som dekoration som uppläggningskär. Målsättningen och modelleringne var alltid naturtroget utfört och dessa porslinsföremål varför kan sägas att dessa föremål fört vidare den medeltida traditionen med skådemat.
| Museum |
Hallwylska museet
|
|---|---|
| Föremålsbenämning | |
| Kategori | |
| Material | |
| Storlek |
|
| Teknik | |
| Datering |
1765
|
| Tillverkningsplats | |
| Tidigare ägare | |
| Inskription |
Signatur/Påskrift: På bottnens utsida i blått under glasyren fabriksmärke närmare fotkanten instämplat 2. Inuti citronen samt på lockets insida i rödgredelint initial
|
| Föremålsnummer |
XLVII:XII:C.a.a.01._HWY
|
| Tillhörande texter |
|
| URI |
https://samlingar.shm.se/object/D6190DD0-7910-4914-98DB-0679789928EF
URI har kopierats
|
|
All textinformation (metadata) på denna sida är fri att använda enligt licensen CC0. |
|
Hallwylska museet/SHM, (CC BY 4.0) Du får bearbeta och dela verket för alla ändamål, även kommersiella, så länge du anger upphovsperson och licensgivare.
Information om bilden