Posner, Ludwig
Ludwig Posner växte upp i en judisk familj med sina föräldrar Anna och Sigfried i Berlin. När nazisterna tagit makten i Tyskland blev det allt vanligare att Ludwig blev utsatt för antisemitiska påhopp. Han bevittnade våld och pogromer mot judar, bland annat nedbränningen av synagogan på Fasanenstrasse i Charlottenburg. Ludwig var även med när familjen fick sitt hem konfiskerat av nazisterna. Familjens livssituation blev alltmer odräglig och när erbjudandet kom att Ludwig skulle kunna få en fristad i Sverige med Kindertransport tackade föräldrarna ja. Ludwig kom till Sverige i februari 1939. Under en period var han placerad i en internatskola för judiska barn i Västraby utanför Löberöd i Skåne. Ludwig brevväxlade flitigt med sina föräldrar och andra släktingar som var kvar i Tyskland. I januari 1942 upphörde plötsligt korrespondensen med föräldrarna. Ett brev från Ludwig till föräldrarna kom i retur med påskriften "Adressaten okänd". På baksidan av kuvertet framgick att föräldrarna flyttats till Riga. Föräldrarnas öde är obekant, men de avrättades sannolikt vid en av de masskjutningar som utfördes i Riga. Ludwig blev kvar i Sverige och utbildade sig till tågmästare och arbetade sedan på SJs resebyrå under många år. Han jobbade även som guide i Göteborg och körde turistturer med tåg. 1954 gifte han sig med Astrid, född 1930 i Halmstad. Paret fick två barn tillsammans.
Förnamn |
Ludwig
|
---|---|
Efternamn |
Posner
|
Födelsedatum |
1925-04-27
|
Födelseort | |
Dödsdatum |
1996-02-29
|
Dödsort | |
Utgör del av |
Far till Posner, Stefan
|
Övriga relationer |
|
Biografi |
Ludwig Posner växte upp i en judisk familj med sina föräldrar Anna och Sigfried i Berlin. När nazisterna tagit makten i Tyskland blev det allt vanligare att Ludwig blev utsatt för antisemitiska påhopp. Han bevittnade våld och pogromer mot judar, bland annat nedbränningen av synagogan på Fasanenstrasse i Charlottenburg. Ludwig var även med när familjen fick sitt hem konfiskerat av nazisterna. Familjens livssituation blev alltmer odräglig och när erbjudandet kom att Ludwig skulle kunna få en fristad i Sverige med Kindertransport tackade föräldrarna ja. Ludwig kom till Sverige i februari 1939. Under en period var han placerad i en internatskola för judiska barn i Västraby utanför Löberöd i Skåne.
Ludwig brevväxlade flitigt med sina föräldrar och andra släktingar som var kvar i Tyskland. I januari 1942 upphörde plötsligt korrespondensen med föräldrarna. Ett brev från Ludwig till föräldrarna kom i retur med påskriften "Adressaten okänd". På baksidan av kuvertet framgick att föräldrarna flyttats till Riga. Föräldrarnas öde är obekant, men de avrättades sannolikt vid en av de masskjutningar som utfördes i Riga.
Ludwig blev kvar i Sverige och utbildade sig till tågmästare och arbetade sedan på SJs resebyrå under många år. Han jobbade även som guide i Göteborg och körde turistturer med tåg. 1954 gifte han sig med Astrid, född 1930 i Halmstad. Paret fick två barn tillsammans.
|
Relaterade föremål |